dewalt_dfm2250050
DEWALT DFM2250050 Vertigo hanger for wood with self-tapping thread M8 - 20x50 (100 pcs)
114.22 tax incl.
On order: delivered from 26/05/2026
pack
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 26/05/2026
What does this mean in practice?
  • Purchase a selected 18V or 54V XR garden machine? Then you can choose one of the 4 extra gifts within the official Buy & Get promotion.
Product description
  • Vertigo concrete M8 - 20X50
Features
  • All-steel self-tapping threaded fixing system
  • For hanging steel threaded rod vertical upper head
  • Innovative design ensures better grip
  • Internal threaded coupling for easy mounting
Key features according to our expert
  • Length: 50 mm
Specifications / All features
  • Brand: DEWALT
  • EAN: 5054905027377
  • Supplier number: DEWALT DFM2250050
Length
50 mm
Thickness
Universal
Finish
100,0
Wire size
M8 mm
Integrated belt hook
YES
Head size
Zinc Plated
Uncertainty k 1 (vibration)
M8 mm
Max. cutting capacity at 45° [square profile]
Hex
Head type
16,0 mm
Length
50,0 mm
Screw type/ application
20,0 mm